Subotica je jedan od najposebnijih gradova Srbije – multikulturalna, arhitektonski očaravajuća i bogata istorijom. Smeštena na krajnjem severu Vojvodine, na samoj granici sa Mađarskom, ovaj grad vekovima je bio mesto susreta različitih naroda, vera, jezika i kultura. I to se vidi u svakom njegovom kutku.
Najraniji pisani tragovi o Subotici datiraju iz 1391. godine kada se pominje pod imenom Zabotka. Tokom svoje burne istorije bila je deo Osmanskog carstva, Habsburške monarhije, Kraljevine Jugoslavije, socijalističke Jugoslavije, a danas Republike Srbije. Svaka epoha ostavila je trag u arhitekturi, jeziku, duhu grada.
Jedan od najvažnijih trenutaka bio je kraj 19. i početak 20. veka, kada je Subotica doživela snažan ekonomski i kulturni procvat – u tom periodu nastaju njeni najlepši objekti u secesijskom stilu, koji je do danas ostao zaštitni znak grada.
Subotica je često nazivana „srpskom prestonicom secesije“, jer se u njoj nalazi preko 100 objekata građenih u ovom umetničkom stilu, koji se u Evropi razvio krajem 19. veka.
Najpoznatiji primeri:
Gradska kuća (1908–1912) – simbol Subotice. Veličanstvena građevina visoka 76 metara sa bogato dekorisanim fasadama, vitražima i mozaicima. Iznutra je jednako impresivna – Sala velikog veća odiše elegancijom.
Subotička sinagoga (1902) – jedno od najlepših i najznačajnijih jevrejskih verskih zdanja u Evropi. Građena po planovima Komora i Jakaba, kombinacija je secesije i mađarske narodne umetnosti.
Rajhlova palata (1904) – privatna vila bogatog arhitekte Ferenca Rajhla, koja danas služi kao Likovna galerija. Fasada izgleda kao iz bajke.
Subotica je jedan od retkih gradova u kojem toliko različitih naroda živi skladno zajedno. Srbi, Mađari, Bunjevci, Hrvati, Romi i drugi – svi su deo jedinstvenog mozaika grada.
U Subotici se govori više jezika – srpski, mađarski, hrvatski, bunjevački…
Zastupljeni su različiti religijski objekti: pravoslavne i katoličke crkve, protestantski hramovi, sinagoga…
Običaji, narodne nošnje, kuhinja, muzika – sve odiše različitošću, ali i harmonijom.
Subotica je dom brojnim festivalima, kulturnim centrima i umetničkim manifestacijama:
Festival evropskog filma Palić
Interetno festival – prikazuje muziku i tradiciju nacionalnih manjina
Desire Central Station – savremeno pozorište na evropskom nivou
Narodno pozorište Subotica – najstarije profesionalno pozorište u Vojvodini, osnovano 1854. godine
Grad je i dom brojnim umetnicima – slikarima, piscima, glumcima – koji su Suboticu uzdigli u kulturni centar severne Srbije.
U Subotici se živi sporije. Ljudi se sastaju na kafu, razgovaraju satima, uživaju u šetnjama i druženjima. Grad ima prepoznatljivu “kafansku” kulturu – kafići su prepuni već od ranog jutra, a pekare nude nezaboravne ukuse kroasana, kifli i kolača.
Subotica je jedan od najzelenijih gradova u Srbiji. Park Ferenca Rajhla, Dudova šuma, Aleja Maršala Tita – sve to pruža mir i prirodu u srcu urbanog centra.
Tu je i blizina Palića, Ludaškog jezera, Tavankuta sa salašima i poznatim slamarkama (žene koje prave slike od slame).